top of page

Veronika Kadlecová

Jméno, které k české twirlingové i mažoretkové scéně zaslouženě a neodmyslitelně patří. Soutěžící, trenérka, lektorka, choreografka - to, a ještě mnohem více se skrývá za jménem Veronika Kadlecová. 

Kdy si poprvé dostala hůlku do ruky?

Hůlku jsem dostala do ruky, když mi bylo 5 let. Ve školce jsem chodila na balet a tancování, ale v roce 2002 byly velké povodně a má školka se uzavřela, tudíž jsem přišla i o pohybovou aktivitu. Hledala jsem potom něco podobného. V té době probíhal nábor do mažoretek, což byla náhoda, protože se nekonal každý rok. Hned jsem věděla, že u toho dlouho vydržím. Nosila jsem s sebou hůlku všude, v té době byli v posteli plyšáci a hůlka. Do mažoretek jsem přišla v září 2002 a už v roce 2003 jsem závodila se skupinou.

Co pro tebe znamená twirling?

Asi neexistují vhodná slova, která by dokonale vystihla, co pro mě twirling znamená. Jen stejní blázni pochopí, o čem mluvím. Je to stav, kdy nejde o nějaké trofeje, medaile, výhry (i když je to samozřejmě příjemné a dojemné), ale spíš je to takový životní styl, úspěch už je pak jen třešnička na dortu. Vždy pro mě bylo cenné navazování přátelství (v ČR i ta mezinárodní), cestování a samozřejmě zážitky především z mezinárodních soutěží jsou k nezaplacení – ta chvíle, kdy jdete na plochu jako Česká republika! Ale čeho si vážím úplně nejvíc je možnost zažít začátky twirlingu v ČR. Když vidím, kde je twirling u nás dnes, jsem za tuhle cestu opravdu vděčná a nelituji těch hodin, dnů, týdnů, měsíců a let strávených na trénincích, soustředěních, campech, soutěžích. Je to prostě něco, co se těžko vysvětluje, zejména lidem mimo náš sport :-D

Jak vnímáš aktuální situaci s Covid-19 vzhledem k tvému sportu?

Celá situace ohledně pandemie je samozřejmě pro nás všechny hodně nepříjemná. Nemůžeme dělat to, co nejvíc milujeme. Já se snažím sebe i své svěřenkyně udržovat ve formě, takže v trénincích nepolevuji, snažím se holky i motivovat, aby neztrácely chuť cvičit – u sebe vím, že to jen tak neztratím :-D Už hodně holek mi psalo, že je tohle období demotivuje a že už nic nemá smysl. Ráda bych touto cestou všem s podobným smýšlením vzkázala, ať si vzpomenou na to, proč to začali dělat (myslím i na chlapce mezi děvčaty) a proč u toho tak dlouho zůstali. Nejsou samozřejmě soutěže, ale zacvičit si přece můžeme i tak, proč to vzdávat! I když chápu, jak je to těžké.

Jak často trénuješ? (běžně, případně i v této době)

Tréninky jsem vždy musela přizpůsobit škole, protože studium pro mě bylo a je důležité. Samozřejmě se vzrůstajícím věkem přibývaly povinnosti a bylo vše náročnější skloubit – klidu se mi dostává až teď :D Nejvíce udělám, když jsem v tělocvičně celý den. Hodinové až dvouhodinové tréninky nejsou pro mě, musím mít trénink alespoň 5 hodin. Ono když má člověk víc disciplín, tak tomu musí obětovat i víc času. Neznám volné víkendy, raději jsem se vždy potila v tělocvičně, než pobíhala po barech – uvědomuji si, že v tomhle jsem jiná než ostatní a mnohdy na hodně lidí působím jako mimozemšťan. Ale nazvala bych to asi vášeň 😉 Když necvičím já sama, učím ostatní, a právě v tom jsem našla velký smysl, hodně mě to naplňuje. Pamatuji si totiž, jak jsme to měli těžké my, kteří jsme byli u těch twirlingových začátků, kdy tu nebyli vůbec žádní trenéři, twirling byl pro každého nový. Vím tedy, jak těžké to je učit se sama, a to chci dnešním dětem ulehčit a předat jim své letité zkušenosti v této oblasti. Nedělám to třeba dokonale, ale jedno vím jistě – celým srdcem.

Co považuješ za svůj největší twirlingový úspěch a proč?

Za velký úspěch považuji překonání trémy. Do chvíle, než jsem šla své první sólo, jsem se hodně styděla. Postupem času to ze mě spadlo. Samozřejmě i dnes jsem někdy nervózní, ale to je, řekla bych, přirozené a zná to asi každý. Spíš než tréma je to pro mě takový ten pocit zodpovědnosti, kdy vím, že jsem dřela, že to umím a teď to nechci pokazit. Nikdy jsem nebyla příliš sebevědomá, spíš hodně sebekritická – i když mě ostatní chválili, já si na sobě vždycky něco našla, s čím jsem nebyla spokojená. Největším úspěchem je pro mě asi čtyřnásobné zlato ze Světového poháru (historicky první zlato pro ČR z WBTF – Poreč 2017, 3x 2019), několikanásobný titul mistryně Evropy v mé srdcové disciplíně (sólo showtwirl), zlato z Evropského poháru, 10. místo na mistrovství Evropy NBTA v seniorské kategorii v sóle s 2 hůlkami a 6. místo na Coupe du Millénaire v kategorii Senior avancée. Nesmím ale zapomenout na 1. místo v prvním kole 3 hůlek na Světovém poháru – to absolutně nevím, jak se stalo vzhledem k tomu, že mé soupeřky měly za sebou 7 let se třemi hůlkami a já byla oproti nim velký začátečník :-D

Čeho bys chtěla dosáhnout?

Rozhodně vím, že až jednou skončím se soutěžením, neskončím ale s twirlingem 😉 Se soutěžením každý jednou skončit musí, ale s twirlingem jako sportem ne.


ÚSPĚCHY:

4x zlato, 1x bronz ze Světového poháru v twirlingu WBTF 2019, 2017 (S1H, S2H, Artistic Twirl, S3H)

Zlato, stříbro, bronz z Evropského poháru v twirlingu WBTF 2018 (S1H, Freestyle, S2H)

5x mistryně Evropy sólo s rekvizitami

Mistryně Evropy duo s rekvizitami

3x vicemistryně Evropy sólo s rekvizitami

Vicemistryně Evropy duo s rekvizitami

5x vicemistryně Evropy se skupinou

10. místo na ME v twirlingu 2019 sólo 2 hůlky

14. místo na ME v twirlingu 2019 sólo 1 hůlka

Několikanásobný titul Mistryně České republiky

bottom of page